2. Bölüm ~Karma-Şık~

     “İyilik yap iyilik bul”. Kafayı “karma”‘yla bozmuş değilim, konusu geçtikçe paylaşmakta yarar görüyorum. Hayatın anlamını sorgulayan yerinde sayan bir gezgin olarak, denklem kesinlikle böyle değildi bu coğrafyada ve benim koordinatlarımda.

     “Hardal tanesi ağırlığınca da olsa, yapılan iyi veya kötü işi oraya getirip tartarız.” Enbiya Suresi /47

     Karmaşık fikirleri sevmezsin ama merak edersin. Karmakarışık anlamları kendi popülerliğine terkedip, ana kitaba sığınınca yerinde saymayı bırakıp görürsün her iyiliğin karşılığını bulduğunu.

Beynimizin yüzde bilmem kaçını kullanırsak, eşyaları hareket ettirebileceğimiz söyleniyor. Kullanamayacağın gücün farkındalığı kimin işine yarar ki?

     Arabalardaki göstergelerdeki son sürat, arabanın maksimum hızını göstermez. Kimi arabalar o sınırı zorlarken, bazıları da fabrikanın belirttiği azami hızın civarında seyreder. Onu da ne kadar geçebileceğin o anki hava şartları, lastik, yolun durumu gibi etkenlere bağlıdır. Sadece plan ve proje insanı olarak kalışımı diğer etkenlere bağladığım doğrudur. Başarılı bir insan haline gelerek, çevremi şaşırtmak istemem. Zira sürprizleri sevmem. Oysa denemeden…

     Adını duyduğunda bile canın çeker…

Ö.A.

 

Advertisements